5 TIPS ABOUT ODKLEJANIE SIATKóWKI YOU CAN USE TODAY

5 Tips about odklejanie siatkówki You Can Use Today

5 Tips about odklejanie siatkówki You Can Use Today

Blog Article

Innym charakterystycznym objawem odwarstwienia siatkówek jest pojawienie się ciemnej zasłony zasłaniającej część widzenia. Ta zasłona może przesuwać się i powiększać, prowadząc do znacznego pogorszenia widzenia.

Ale zabieg 10 może być wykorzystany również w leczeniu osób, które zmagają się zapaleniem gałki ocznej. Oprócz tego, witrektomia bywa stosowana w przypadkach wewnątrzgałkowych ciał obcych.

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku issueów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Siatkówka jest najważniejszą częścią oka, dzięki której widzimy. To w tej złożonej z dziesięciu warstw tkance, o grubości 0,twenty five–0,four mm, znajdują się receptory odbierające bodźce świetlne oraz fotoreceptory, które przekształcają energię świetlną w elektryczną, tak by można było drogą nerwową przesłać impulsy do mózgu, gdzie powstaje obraz, czyli to, co widzimy.

Częste jest także odklejenie się siatkówki w wyniku urazów. Chorobę obserwuje się też u osób z zaburzeniami genetycznymi.

W związku z tym, że przyczyny odklejenia siatkówki mogą być różne, stworzono również podział tego schorzenia na trzy rodzaje.

Odklejenie się siatkówki, a właściwie jej odwarstwienie lub rozwarstwienie, to proces polegający check here na odłączaniu się większości warstw tej struktury od nabłonka barwnikowego siatkówki i naczyniówki.

Podstawową metodą leczenia odklejenia siatkówki jest witrektomia – zabieg operacyjny polegający na dotarciu do wnętrza oka specjalnymi mikronarzędziami, pozwalającymi na odessanie krwiaka, usunięcie błon lub pasm tkanki łącznej powodujących pociąganie siatkówki.

Stany związane z odwarstwieniem wymagają leczenia operacyjnego. Niewielkie, niepowikłane odwarstwienia lub rozdarcia zabezpiecza się bez otwierania gałki ocznej –opasując gałkę specjalną taśmą i umieszczając nad odwarstwieniem silikonową plombę, która – przez ucisk – ma zapewnić ponowne przyłożenie siatkówki.

Przetworzone przez pozostałe warstwy siatkówki impulsy trafiają do mózgu, który analizując je, umożliwia rozpoznawanie kształtów, kolorów i ruchu.

Niekiedy konieczny jest przeszczep siatkówki oka. Choć dotyczy to jedynie najcięższych przypadków.

 Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w każdym czasie klikając w przycisk 'Zmień ustawienia zgody na ciasteczka” znajdujący się na stronie z Polityką Prywatności oraz w stopce strony bezokularow.pl

Może występować z powodu ostrego zapalenia wewnątrzgałkowego, uszkodzenia tylnego odcinka oka, u cukrzyków z retinopatią proliferacyjną lub wcześniaków z retinopatią.

Fizyczna praca czy trening nie wchodzą w grę, ponieważ mogą przyspieszyć i pogłębić uszkodzenia oka.

Report this page